czwartek, 8 czerwca 2017

Wycieczka nad Czarny Staw Gąsienicowy


Autor: wlod

Zapewne wielu zgodzi się ze mną, że Tatry obfitują w piękne miejsca. Ja chciałbym polecić jedno z nich, jest nim Hala Gąsienicowa, a dokładnie przepięknie położony Czarny Staw Gąsienicowy.

Wszystkim lubiącym turystykę górską chciałbym zaproponować wyprawę nad Czarny Staw Gąsienicowy w Tatrzańskim Parku Narodowym.
Jest kilka możliwości dotarcia na Halę Gąsienicową, ja swoją wyprawę rozpocząłem w Kuźnicach. Warto wtedy udać się szlakiem przez Boczań, powrót zaplanujmy natomiast szlakiem wiodącym przez Dolinę Jaworzynki. Taki wybór zapewni nam zarówno piękne widoki jak również mniejszy wysiłek (szlak przez Boczań jest łatwiejszy, tak więc idąc w górę warto iść właśnie tym szlakiem).
Hala Gąsienicowa to jedno z najpiękniejszych miejsc w Tatrach (moim zdaniem) i będąc w tych pięknych górach warto je odwiedzić.
Widoki, które napotykamy w drodze na Halę Gąsienicową oraz na samej Hali, nie dadzą się opisać słowami. Co krok spotykamy nowe wspaniałe krajobrazy. Widok na Kasprowy i Giewont jest naprawdę wspaniały.
csg_1
Na samej Hali możemy odpocząć w schronisku Murowaniec i posilić się całkiem niezłym jedzeniem (polecam Kwaśnicę).
Z Murowańca, po smacznym posiłku udać się możemy nad Czarny Staw Gąsienicowy. Polecam to miejsce jako szczególnie urokliwe. Już sam szlak nad staw jest bardzo widokowy. Przygotować się trzeba na dość duży ruch, jednak droga nie jest zbyt męcząca. Nad Czarnym Stawem jest gdzie odpocząć (pomimo sporej ilości turystów odwiedzających to miejsce, jest tam gdzie przysiąść). W czasie odpoczynku napawać się możemy pięknymi widokami.
csg_2
Mam nadzieję, że spotkamy się kiedyś na szlaku.
csg_3
Pozdrawiam Wlod (Włodzimierz Kozłowski)


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

środa, 7 czerwca 2017

Czym się kierować szukając noclegu nad morzem?


Autor: Mateusz Pięta

Wakacje nad morzem. Świnoujście, Kołobrzeg, Łeba, Hel, piaszczysta plaża, szum fal Bałtyku, 30 stopni Celsjusza w cieniu. Czy możemy sobie wyobrazić coś piękniejszego?

Wybierając miejsce noclegowe, najważniejszy będzie budżet. Nie każdy dysponuje nieograniczoną sumą na to, aby wypocząć nad naszym polskim morzem. Niektórzy mogą przeznaczyć na nocleg dziennie około 40 złotych, a innych suma 300 złotych nie przeraża i nie stanowi z kolei żadnego problemu. Ceny są generalnie podobne w każdym kurorcie, dlatego tej kwestii nie będziemy analizować. Na czym więc powinniśmy się skupić? Od czego rozpocząć poszukiwania miejsca noclegowego?
Najbardziej oblężonymi przez turystów ośrodkami są hotele oraz pensjonaty. Te nierzadko oferują kryte baseny lub centrum SPA, a jest to możliwość spędzenia deszczowego dnia w sposób inny niż przed telewizorem. Nie ukrywamy, że opcja ta jest jedną z najdroższych, a ceny w hotelach z basenem zaczynają się od 80 zł / doba / 1os. Gdy doceniasz przestrzeń, większe odosobnienie i może nie koniecznie wysoki standard, doskonałą opcją są domki letniskowe. W tej kategorii mamy największą różnorodność - od domków murowanych, po przytulne, drewniane apartamenty. Jeżeli Twoim priorytetem jest niska cena, wybierz kwaterę prywatną. Jeżeli nie jesteśmy wymagający, nie zależy nam na komforcie i chcemy aby od trawy dzieliła nas kilkucentymetrowa przestrzeń składająca się między innymi z karimaty – proponujemy pole namiotowe. Ta forma wypoczynku zapewni chyba największą ilość atrakcji, o ile nie trafimy na burzową, deszczową lub wietrzną noc.
Dobrym pomysłem jest konsultacja ze znajomymi, którzy byli już w miejscu, które chcesz odwiedzić. Niedoceniona może być opinia lub informacja, które punkty noclegowe omijać, a w których poczujemy się jak w domu. Z pomocą w tym punkcie przychodzi również Internet. Sprawdźmy opinie odnośnie domków letniskowych nad morzem w których chcemy spędzić urlop. Zwróćmy uwagę na czystość toalet, wyposażenie, ewentualne zdjęcia byłych wczasowiczów.
Sezon nad morzem Bałtyckim to okres, gdzie ciężko znaleźć wolny leżak na plaży i miejsce do zakwaterowania. Pamiętajmy więc, o planowaniu urlopu wcześniej. Unikniemy wtedy stresu związanego z brakiem wolnych miejsc, a przedwczesna rezerwacja da nam możliwość negocjacji ceny i dodatkowego obniżenia kosztów wakacji.

Czytaj więcej na: domki Łeba.
Autor: Mateusz Pięta

Atrakcje Kotliny Kłodzkiej


Autor: Diana Popowicz

W Polsce coraz trudniej odnaleźć miejsce idealne do odpoczynku, z daleka od gwaru i hałasu miasta, tłumu turystów a zarazem w otoczeniu pięknej, czasem też dzikiej natury. Kotlina Kłodzka to jedno z niewielu miejsc łączących wszystkie te cechy jednocześnie.

Otoczona górami Stołowymi, Bardzkimi, Bystrzyckimi i Złotymi tworzy niezwykle malowniczą i urokliwą krainę, posiadając jednocześnie bogatą ofertę dla turystów ceniących aktywny wypoczynek.
Kotlina Kłodzka położona jest w środkowo-wschodniej części Sudetów, z najwyższym szczytem - Śnieżnikiem liczącym 1425 m n.p.m. Miejsce to znane jest ze swych uzdrowiskowych właściwości, bowiem na terenie Kotliny Kłodzkiej znajduje się aż 5 kurortów, w których funkcjonuje 26 sanatoriów. Obszar Kotliny Kłodzkiej jest niewielki, dzięki czemu do wszystkich interesujących miejsc można bez trudu dotrzeć rowerem, samochodem czy też publicznymi środkami komunikacji. Miejsce to nie jest komercyjne, przez co podziwiać można nieskalane dzieła natury tworzące prawdziwe pomniki przyrody. Kotlinę otaczają czasami dzikie i strome wzgórza, ukształtowane przez działania żywiołów, które potęgują klimat i urok tego regionu.
Pierwszym miejscem, które koniecznie trzeba odwiedzić w Kotlinie Kłodzkiej jest Szczeliniec Wielki, droga do niego wiedzie przez 665 kamiennych stopni. Na samym szczycie umiejscowione są punkty widokowe, z których podziwiać można widok na całą Ziemię Kłodzką. Walory krajobrazowe oraz niebywałe bogactwo różnorodnych form skalnych sprawiają, iż jest  to również wspaniale miejsce do wspinaczki górskiej.
Kolejnym celem podróży jest Twierdza Kłodzka - bardzo dobrze zachowana, pochodząca z XVII-XVIII w. fortyfikacja skrywa wiele tajemnic. Od ponad 50 lat jest udostępniana turystom, a po jej zakamarkach oprowadza ubrany w historyczny mundur przewodnik, opowiadający  liczne legendy oraz burzliwą historię twierdzy. Cały kompleks liczy ok. 30 ha, udostępniona jest dedykowana turystom podziemna trasa turystyczna. Jest to gratka nie tylko dla miłośników historii i batalistyki, specjalne atrakcje przygotowano również dla dzieci młodzieży oraz pozostałych turystów, zaciekawionych losem ziemi kłodzkiej.
Planując wycieczkę po kotlinie Kłodzkiej nie można pominąć Wambierzyc, zwanych też często Śląską Jerozolimą. Znajduje się tutaj zbudowana w latach 1683 – 1725 Bazylika Nawiedzenia NMP. Świątynia zachwyca licznymi barokowymi zdobieniami i figurami. Wieczorami konieczne zobaczyć trzeba jej iluminację, którą tworzy 1390 szt. lampek To właśnie w Wambierzycach w okresie Bożego Narodzenia znajduje się największa w Polsce ruchoma szopka, złożona z ponad tysiąca figur.
Kotlina Kłodzka to również wspomniane wcześniej uzdrowiska. Dla osób ceniących takie formy odpoczynku polecamy odwiedzenie kurortów tj. Długopole Zdrój, Lądek Zdrój czy Kudowa Zdrój, gdzie znajdują się lecznicze źródła, na różnego typu schorzenia. Miasta te w ostatnich latach przeszły gruntowną rewitalizację, urzekając dziś swym spokojem i magicznym pięknem.
Dobrą bazą do urządzania wycieczek oraz wędrówek po całej kotlinie jest Stronie Śląskie. Stad koniecznie należy się udać do największej w Sudetach jaskini - Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie, gdzie podziwiać można niemalże idealne stalaktyty, draperie, makarony, nacieki kaskadowe oraz wiele innych niepowtarzalnych form skalnych. Obowiązkowe jest również odwiedzenie kopalni złota w Złotym Stoku, oferującej szerokie atrakcje dla wszystkich turystów, niezależnie od wieku.
Jednym z najpiękniejszych miejsc regionu, ze względu na walory przyrodnicze są Błędne Skały. Położone w sercu Gór Stołowych tworzą swego rodzaju labirynt skalny, wyrzeźbiony w piaskowcach przez niepohamowane żywioły.  Jest to miejsce niezwykłe, o niesamowitym uroku i malowniczych obrazach. Bloki skalne utworzyły tu trasę turystyczną, będącą wielką atrakcją dla odwiedzających. Pokonać ją można w ok. 40 min. przeciskając się niejednokrotnie pomiędzy niebywale wąskimi szczelinami.
Jak widać Kotlina Kłodzka obfituje w najróżniejsze atrakcje, każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie, niezależnie od wieku czy też upodobań. Jest to miejsce niezwykle urokliwe i pełne magii, nierozpowszechnione jeszcze wśród turystów, jednakże o jego wdzięku i harmonii muszą się Państwo przekonać osobiście.

Willa Diana